WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH 

 

Forum / artyku³y

Problemy w rasie ON: KON a Klub-Komisja ZG

Do napisania poni¿szego tekstu sk³oni³a mnie wypowied¼ p. Marka Czerniakowskiego (wiceprzewodnicz±cego Klubu-Komisji) dotycz±ca Wystawy Klubowej 2008.
Poczu³am niejako, ¿e jest to odpowied¼ na nasz± (moj± i mojego mê¿a) propozycjê skierowan± do p. Marka na Wystawie Klubowej 2007, aby skoñczyæ wreszcie z niepotrzebnymi podzia³ami w¶ród naszej braci owczarkarskiej i zorganizowaæ w przysz³ym roku jedn± wspóln± Wystawê Klubow± – czyli w domy¶le u³o¿yæ wreszcie stosunki z KON-em!
Czytanie odpowiedzi p. Marka sprawi³o mi du¿± przykro¶æ. 
Czy ma ona wymowê jednocz±c± owczarkarzy – ocenê pozostawiam czytelnikom serwisu Jacentus.
Ja odnoszê siê poni¿ej wy³±cznie do jej tre¶ci.
P. Marek pisze:
„Klub na prawach Komisji przy ZG zrzesza obligatoryjnie wszystkich owczarkarzy”.
Nie jest to prawd±. W aktualnie obowi±zuj±cym (od 23.02.2002) Regulaminie Klubu Rasy (grupy ras) Komisji ZG mo¿na przeczytaæ, ¿e Klub ten jest Komisj± Zarz±du G³ównego, a nie grup± cz³onków (§8 ww Regulaminu). Pomijam tutaj, ¿e w takim uk³adzie nie powinien nazywaæ siê Klubem (wg Wikipedii: Klub jest to jedna z form zrzeszania siê ludzi). No, ale mo¿na zawsze powiedzieæ, ¿e Klub-Komisja zrzesza 2 cz³onków: Przewodnicz±cego i jego Zastêpcê J. I tych 2 cz³onków powinno w pocie czo³a pracowaæ na rzecz wszystkich cz³onków ZkwP, zainteresowanych dan± ras± (§8 ww Regulaminu)! Nie tylko wspó³pracuj±c z jednym z Oddzia³ów ZKwP przy organizacji Wystawy Klubowej, ale równie¿ (§5 ww Regulaminu) opracowuj±c stan hodowli, organizuj±c seminaria, spotkania o charakterze informacyjno-szkoleniowym, opiniuj±c kandydatów na asystentów, sêdziów, wydaj±c pisma klubowe etc.. Trochê du¿o jak na dwie osoby – nieprawda¿?
Dziwny wiêc jest ten regulamin Klubu-Komisji. Mo¿e przybli¿aj±c nieco historiê jego powstania stanie siê jasne, dlaczego jest taki. 
W Regulaminie Klubu Rasy (grupy ras) zatwierdzonym w 1987 roku Klub nie by³ Komisj±. By³ organem ZG ZKwP (§1 Regulaminu), jego zadaniem by³o kierowanie w skali kraju hodowl± psów danej rasy w celu doskonalenia jej pod wzglêdem eksterierowym, psychicznym i u¿ytkowym (§2 Regulaminu). By³ to Klub w pe³nym tego s³owa znaczeniu – czyli zrzeszaj±cy wszystkich cz³onków Zwi±zku posiadaj±cych psy danej rasy, kierowników i sta¿ystów sekcji danej rasy oraz sêdziów i asystentów danej rasy (§5 Regulaminu). 
Jedyn± bol±czk± owczarkarzy by³o to, ¿e Zarz±d Klubu nie by³ wybierany demokratycznie przez cz³onków Klubu, ale powo³ywany i odwo³ywany przez Plenum ZG ZKwP.
Wraz z budzeniem siê demokracji w Polsce, zaczê³a te¿ powoli wkraczaæ demokracja do Klubu ON. Pojawi³a siê idea utworzenia w pe³ni demokratycznego Klubu ON– na wzór naszych s±siadów (Niemcy, Czechy, S³owacja) - o w³adzach wybieralnych na drodze demokratycznych wyborów.
Umo¿liwi³ to nowy Regulamin Klubu Rasy (grupy ras) zatwierdzony uchwa³± Zarz±du G³ównego z dnia 16 stycznia 1999. W §3 tego regulaminu mo¿na przeczytaæ, ¿e w obrêbie danej rasy (grupy ras) mo¿e byæ powo³ywany jeden klub, którego podstawowym obowi±zkiem jest stymulowanie rozwoju hodowli i integracja cz³onków zainteresowanych w rozwoju danej rasy. Cz³onkami Klubu mog± byæ jedynie cz³onkowie ZKwP, którzy zadeklarowali swoj± wolê cz³onkostwa i maj± op³acon± sk³adkê (§6). W³adzami Klubu s±: walne zgromadzenie cz³onków (lub delegatów), zarz±d klubu oraz klubowa komisja rewizyjna (§11). O sk³adzie prezydium Zarz±du Klubu decyduje walne zgromadzenie cz³onków!! I wreszcie – Klub jest zobowi±zany raz w roku do zorganizowania wystawy klubowej, na której psy i suki otrzymuj± tytu³ Zwyciêzcy Klubu.
Czyli podsumowuj±c – osoby zainteresowane dan± ras± mog³y zapisaæ siê do Klubu, mieæ wp³yw na wybór w³adz Klubu, Klub by³ organizatorem Wystawy Klubowej (jednej jedynej) etc. Wiadomo, ¿e wszystkie postanowienia, regulaminy etc. musia³y byæ zatwierdzane przez ZKwP, ale by³ to na pewno DU¯Y KROK do upodobnienia polskiego Klubu ON do tych znanych z krajów o¶ciennych. By³ to wiêc bardzo dobry regulamin – szkoda, ¿e obowi±zywa³ tylko 2 lata. Ale po kolei. 
Pierwsze Walne Zebranie Delegatów nowo tworzonego Klubu ON (w skrócie KON) odby³o siê w Warszawie dnia 17 kwietnia 1999. Zebranie to mia³o odpowiedzieæ na 2 zasadnicze pytania: jak bêdzie wygl±da³ nowy wizerunek klubu, jego zadania oraz struktura terytorialna oraz jak bêd± wygl±da³y jego nowe, wybrane przez delegatów w³adze. Pe³n± odpowied¼ uzyskano jedynie na drugie. Na drodze wyborów zosta³y wy³onione w³adze centralne Klubu: Zarz±d Klubu – 11 osób i Klubowa Komisja Rewizyjna – 5 osób. Na zebraniu pojawi³o siê 96 delegatów wybranych wcze¶niej demokratycznie w sekcjach poszczególnych oddzia³ów ZKwP. Prezydentem pierwszego demokratycznego klubu ON zosta³ wybrany Zbigniew Szcze¶niak, v-ce prezydentem ds. hodowlanych – Mieczys³aw G±tkowski, v-ce prezydentem ds. szkolenia – Zbigniew Milewski, v-ce prezydentem ds. wspó³pracy z zagranic± – Wies³aw Ziemecki.
Demokratyczny KON zosta³ uznany przez ¦wiatow± Uniê Owczarka Niemieckiego WUSW (jako kontynuacja poprzedniego Klubu ON) – i wg SV jest on do dnia dzisiejszego jedynym wa¿nym Klubem Owczarka Niemieckiego w Polsce (mo¿na to sprawdziæ na stronie internetowej SV http://www.schaeferhund.de/site/index.php?id=402&L=).
Dnia 18 marca 2000 roku Plenum ZG ZKwP zatwierdzi³o regulamin KON-u. §6 tego Regulaminu okre¶la cele Klubu:
1. Doskonalenie hodowli psów rasy Owczarek Niemiecki pod wzglêdem cech fizycznych, psychicznych i u¿ytkowych
2. Integracja cz³onków Klubu zainteresowanych w rozwoju hodowli Owczarka Niemieckiego
3. Ujednolicenie zasad hodowli i szkolenia psów rasy Owczarek Niemiecki
I o to chyba wszystkim owczarkarzom chodzi³o! Za najwiêkszy sukces KON-u uwa¿am porozumienie z SV na mocy którego cz³onkowie KON-u mog± od 10 marca 2006 roku wykonywaæ prze¶wietlenia bioder i ³okci oraz pobraæ próbki krwi w Polsce, przez uznanych przez SV lekarzy weterynarii. Zdjêcia rentgenowskie s± przesy³ane do biura SV i poddawane kwalifikacji przez profesora doktora n. wet. Wilhelma Brassa, a wynik prze¶wietlenia jest wpisywany do rodowodu. Próbki krwi s± przesy³ane do laboratorium GENERATIO w Heidelbergu, gdzie poprzez analizê kodu DNA potwierdzane jest pochodzenie psa, a jego kod przechowywany jest w g³ównej bazie kodów DNA owczarków niemieckich. Czyli be¿ zapisywania siê do SV i je¿d¿enia do Niemiec mo¿na zbadaæ psom DNA oraz uzyskaæ niemieckie prze¶wietlenie bioder i ³okci. Jest pierwszy krok do tego, aby niemieckie licencje (Koerungi) przeprowadzane w Polsce równie¿ nie wymaga³y cz³onkostwa w SV.
A wracaj±c do Regulaminu.
Jednym z zadañ Klubu mia³o byæ organizowanie wystawy klubowej z tytu³em Zwyciêzcy Klubu (§7) – czyli Klubowa Wystawa by³a organizowana przez klub rasy ON (KON) o w³adzach wybieranych demokratycznie.
Dnia 18 marca 2000 roku Plenum ZG ZKwP zatwierdzi³o równie¿ regulamin przegl±du hodowlanego oraz regulamin wystaw klubowych owczarków niemieckich. I tutaj ciekawostka. Powy¿szy regulamin wystaw klubowych obowi±zuje do dzisiaj – mo¿na go zobaczyæ na stronie Klubu-Komisji:
http://www.zkwp.radom.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=14. 
Ostatnie zdanie tego regulaminu brzmi:
„Obsadê sêdziowsk± na Wystawie Klubowej ustala Zarz±d Klubu Owczarka Niemieckiego.” W 2000 roku by³ to Zarz±d KON-u, a teraz w³a¶ciwie niewiadomo kto – bo przecie¿ Klub-Komisja nie ma Zarz±du J. Powinno to zostaæ skorygowane, bo mo¿e ³atwo powodowaæ b³êdn± interpretacjê!!
Mieli¶my wiêc po raz pierwszy w historii demokratyczny Klub Owczarka Niemieckiego.
Nie wszystkim jednak spodoba³a siê taka demokracja. Jak to zawsze bywa z przegranymi J. Jeden z nie wybranych do Zarz±du Klubu za³o¿y³ poza ZKwP w³asny Klub ON – o nazwie KHRON, inni natomiast zaczêli podkopywaæ w ZG ZKwP opiniê demokratycznego Klubu ON. I Zarz±d G³ówny, nie wnikaj±c w przyczyny niesnasek w ¶rodowisku ON – „rozmy³” demokracjê zatwierdzaj±c dnia 23.02.2002 2 nowe regulaminy – Regulamin Klubu Rasy (grupy ras) oraz regulamin Klubu (grupy ras) – Komisji ZG ZKwP, które obowi±zuj± do dnia dzisiejszego. Od tej pory mog³o powstawaæ wiele klubów danej rasy, a faktycznie kierowaæ ras±, organizowaæ Wystawy Klubowe mia³ od tej pory Klub na prawach Komisji – z przewodnicz±cym i ew. zastêpc± powo³ywanym przez Plenum Zarz±du G³ównego. Czyli wrócili¶my do punktu wyj¶cia L. 
Dlaczego tak siê sta³o – sami jeste¶my sobie winni. Je¶li komu¶ nie podoba³y siê wybrane w³adze demokratycznego Klubu ON– to by³ najprostszy sposób – zebraæ zwolenników i wybraæ inne w³adze na kolejnym walnym zgromadzeniu Klubu. Tak by³oby po prostu normalnie – a zarazem demokratycznie! A tzw. krecia robota doprowadzi³a zniecierpliwiony Zarz±d G³ówny do zmiany regulaminów – i trudno siê dziwiæ, je¶li nie potrafimy doceniæ tego co mamy, to widaæ niepotrzebnie to nam umo¿liwiono! Jaka lekcja z tego wynika – dopóki nasze ¶rodowisko bêdzie sk³ócone, dopóty nigdy nie doczekamy siê Klubu z prawdziwego zdarzenia. Uwa¿am, ¿e jest to mo¿liwe nawet przy aktualnych regulaminach (Regulaminie Klubu Rasy (grupy ras) oraz regulaminie Klubu (grupy ras) – Komisji ZG ZKwP). Wiadomo, ¿e wp³yw na ca³± rasê ma obecnie Klub-Komisja, której szef jest powo³ywany przez Plenum ZG. Nie wierzê jednak, ¿e gdyby wszyscy chc±cy mieæ wp³yw na nasz± rasê (nie chodzi mi o przeciêtnego w³a¶ciciela ON – dla którego wa¿ne jest tylko wyrobienie rodowodu) zapisali siê do Klubu z w³adzami wybieralnymi, wybrali demokratycznie w³adze Klubu i zaproponowali Zarz±dowi G³ównemu szefa Klubu na szefa Klubu-Komisji – nie chce mi siê wierzyæ, ¿e Zarz±d G³ówny ZKwP mia³by co¶ przeciw temu. Ale widaæ nie doro¶li¶my jeszcze w naszym owczarkarskim ¶wiatku do demokracji – i bardzo mnie to martwi!

Joanna Domañska

Podziêkowanie dla Adama Domañskiego, Andrzeja Ratke i Henia ¦wierzego.

Sezon 2007 zbli¿a siê do koñca dlatego chcieliby¶my bardzo serdecznie podziêkowaæ Adamowi i Andrzejowi za pracê z nami w koñcz±cym siê w³a¶nie roku. To dziêki Wam bez problemów zdali¶my egzaminy IPO1, testy na Klubowej w Tarnowskich Górach i zaliczyli¶my Kõerung z najwy¿sz± ocen±. A Tobie Heniu dziêkujemy za to, ¿e potrafi³e¶ pokazaæ na wystawach nasze najwiêksze walory i dziêki temu zawsze plasowali¶my siê na wysokich lokatach. 
Dziêkujemy Wam jeszcze raz Adamie, Andrzeju i Heniu! Pozostañcie dalej naszymi przyjació³mi.

Dias Wattenschaid , Gwen od Basiora i nasz w³a¶ciciel Grzegorz Piotrowiak

Copyright & design by daltonptojekty2002-