WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH 

 

Forum / artyku³y

MOJA PROGNOZA NA BSZS 2011

Klasa u¿ytkowa – psy

Aby rozpocz±æ rozwa¿ania na tytu³owy temat nale¿y wróciæ do wyników z 2010 roku.
Tym razem sêdzia R.Mayer wybra³ teoretycznie dobre rozwi±zanie. Tak jak przypuszcza³em znacznie poszerzy³ grono VA- ale czy koniecznie o te psy?
Rozci±gaj±c grono VA, a¿ do trzynastu psów, u³atwi³ sobie mo¿liwo¶ci dobrego ustawienie w 2011 roku. 
Ca³y czas nale¿y mieæ na uwadze to, ¿e BSZS jest wystaw± klubow±, niemieck± klubow±, a nie ¿adn± tradycyjnie nazywan± „¶wiatówk±”. To ma byæ przegl±d przede wszystkim pog³owia niemieckich hodowli. Je¿eli wejdziemy w skórê niemieckich decydentów z SV, to zrozumia³e jest ich zaniepokojenie rozkwitem i dobrym miejscem psów i suk z hodowli: w³oskich, francuskich, hiszpañskich. Jest to pewne zagro¿enie dotychczasowej hegemonii hodowli niemieckich. Co prawda ojcami tych wysoko uplasowanych zwierz±t w przewa¿aj±cej wiêkszo¶ci s± psy niemieckie, b±d¼ po niemieckich przodkach, lecz pewna obawa w¶ród niemieckich hodowców wobec wyra¼nej zagranicznej ekspansji jest faktem niezaprzeczalnym. W³adzom SV nie wypada administracyjnie ograniczaæ ilo¶æ zagranicznych psów, lecz widaæ, ¿e pewne nie¶mia³e próby ju¿ s±.

Symptomatycznym faktem jest to, ¿e w gronie VA nie znalaz³ siê ¿aden pies z zagranicznej hodowli!
Dlaczego tak siê dzieje, ¿e na BSZS takie sukcesy odnosz± zagraniczne zwierzêta – szczególnie w m³odszych klasach? 

Tak, jak ju¿ wspomnia³em - ich przodkami s± psy niemieckie,
- bardzo du¿o sêdziów SV sêdziuje za granic± i maj± wiêksze ni¿ kiedy¶ mo¿liwo¶ci wgl±du 
do miejscowych hodowli i wyselekcjonowanie na miejscu najlepszych osobników,
- wielu hodowców zagranicznych jest zainteresowanych tym, aby swoje najlepsze zwierzêta
trzymaæ w Niemczech i przepisywaæ je b±d¼ tworzyæ wspó³w³asno¶ci ze znacz±cym
niemieckim hodowc±. Daje to mo¿liwo¶æ czêstego wystawiania ich na wystawach w 
Niemczech,
- eksportowanie – nieraz za niewspó³miernie wysok± cenê pewnych reproduktorów, z 
pewno¶ci± podnosi poziom zagranicznej hodowli, a czê¶ciowo os³abia hodowlê niemieck±.
To tyle przyd³ugiego wstêpu i przejd¼my do meritum.

Z trzynastu psów VA z 2010 roku wiadomo, ¿e nie wszystkie wyst±pi± w tym roku. Moim zdaniem nie powinny wyst±piæ najstarsze psy z 2005 roku. OBER Bad Boll osi±gn±³ ju¿ z nadmiarem wszystko, co móg³ uzyskaæ! Nie pokaza³ siê do tej pory ¿aden jego ponadprzeciêtny syn. Zastosowano jeszcze „dla bezpieczeñstwa” pewien wybieg – jego w³a¶ciciel zosta³ powo³any do grona sêdziów na BSZS 2011!
Nastêpny – YEROM. Swoje apogeum osi±gn±³ w roku 2009 i podobnie jak OBER do tej pory nie pokaza³ znacz±cego syna!
Kolejny pies z 2005 roku – KWANTUM te¿ powinien daæ sobie spokój. Pokazane grupy s± co prawda w jego typie i s± bardzo wyrównane, lecz tak¿e brak „topowych” potomków.
Które psy na pozosta³y?
Z 2006 roku – SHICCO, USTINOW i PAER. Te dwa ostatnie z pewno¶ci± wyst±pi±, ale czy SHICCO powinien? Chyba nie ma szans na poprawne lokaty. Pokazana grupa potomków te¿ mu tego nie zagwarantuje. Pozosta³o siedem jeszcze m³odych psów, z których prawie wszystkie powinny pokazaæ grupy potomków. W 2010 roku widzieli¶my grupy niektórych z nich. Najwiêcej synów w czo³ówkach – bo to oni przede wszystkim decyduj± o klasie ojca – pokaza³ REMO. Dzieci USTINOWA, AREXA czy PAERA – takie sobie, bez zbytnie rewelacji. Pozosta³a czwórka: GIGOLO, QUATTRO, NINO i GUCCY poka¿± grupy, ale czy poka¿± co¶ rewelacyjnego? – tego nie jestem pewien. 
Reasumuj±c klasê potomków – tu najlepszy jest oczywi¶cie REMO.
Kolejnym wa¿nym elementem wp³ywaj±cym na kolejno¶æ w gronie VA – powinna byæ prowadzona „linia”. Z pewno¶ci± nale¿y kontynuowaæ liniê: BAX, PAKROS, VEGAS. Jej przedstawicielami s±: AREX i SULTAN.
Kolejn± bardzo wa¿n± lini± jest linia: QUANTUM – ZAMP. Tu mamy: USTINOW, GIGOLO, QUATTRO z pewno¶ci± musz± zostaæ! Dolna linia, czyli HILL Farbenspiel ma swojego mocnego reprezentanta – REMO.
Pozosta³a nam najbardziej obecnie po¿±dana linia, czyli linia QUENNA. Tu jest jego przedstawiciel PAER, ale to za ma³o! Sêdzia R.Mayer bêdzie mia³ powa¿ny dylemat co pocz±æ z „m³odymi Tysonami”, czyli LENNOXEM i DANO?
Nastêpnym czynnikiem maj±cym wp³yw na kolejno¶æ jest forma fizyczna pokazywana w trakcie sezonu wystawowego, a w mniejszym stopniu forma w dniu wystawy. Czê¶ciowo ten dylemat rozwi±¿± nam wyniki wystaw sêdziowanych przez R. Mayera. Z do¶wiadczenia wiem, ¿e w³a¶ciciele czo³owych, licz±cych siê psów niezbyt chêtnie spotykaj± siê ze sob±, ale bêdzie to jednak jaka¶ wskazówka.
Jeszcze jedn±, ale nie mniej istotn± przes³ank± pozwalaj±c± ustawiæ kolejno¶æ VA – jest „sympatia” do pewnych psów (w³a¶cicieli?!) sêdziego R.Mayera.
Je¿eli we¼miemy – przy ustalaniu przysz³ej kolejno¶ci w grupie VA – które jeszcze psy mog± byæ brane pod uwagê, to wyra¼nie zauwa¿ymy, ¿e psy z bliskim V z 2010 roku nie powinny byæ brane pod uwagê. Nie s± to psy na miarê VA. Musimy wiêc skupiæ siê na psach m³odych.
Przypuszczalny tegoroczny zwyciêzca REMO powinien byæ podparty w grupie VA jakim¶ wybitnym synem. Jest jednak pewien problem – OMEN v. Radhaus i jego brat OPUS w dniu wystawy bêd± mia³y kilka dni ponad limit 2 lat. Jest pewne ryzyko (testy) wystawiæ na BSZS tak m³odziutkiego psa w klasie u¿ytkowej! Poza tym nie s± to psy z niemieckiej hodowli i do tego jeszcze w³a¶cicielka te¿ nie jest Niemk±.
Nastêpny m³ody pretendent do VA – to syn BOJANA Pendler – YPSILON Lacherheim. To wtedy, gdy nie wyst±pi który¶ z m³odzie¿owych zwyciêzców.
Jak wiêc moim zdaniem powinna wygl±daæ czo³ówka:

1.REMO v. Fichtenschlag – brak alternatywy. Mo¿e to byæ zwyciêzca dwóch kolejnych BSZS. 
2.AREX v. Wilhelmswarte – dobry kontynuator linii VEGASA, lecz nie osi±gnie ju¿ klasy ojca. 
3.QUATTRO vom Partnachklamm – dlaczego tak wysoko? Mo¿e wreszcie jaki¶ znacz±cy syn ZAMPA poka¿e ciekawe mêskie potomstwo. Móg³by mieæ lepszy temperament. 
4.USTINOW Romerland – nie jestem zwolennikiem jego budowy anatomicznej. Jednak potomek QUANTUMA powinien byæ wysoko, lecz dobrych potomków nie za wiele! 
5.SULTAN von Jannhohe – w stawce VA powinien byæ drugi syn VEGASA. ¦redni w typie nadaje siê do ka¿dej suki.
6.GIGOLO von Barenschlucht – sam nie wiem dlaczego tak wysoko. Mo¿e poka¿e niez³e dzieci ?
7.NINO von Tronje – ci±gle siê rozwija, ale to taki „¶redniak”.
8.DANO v. Ostfrisischen Thingsstadte – bardzo dobre, poszukiwane pochodzenie. Szczególnie dobra linia matki.
9.PAER v. Hasenborn – ze wzglêdu na dzieci, którym przekazuje charakterystyczny typ budowy. 
10.LENNOX v. Regina Pacis – jest lepszy anatomicznie ni¿ DANO, lecz ma gorsz± liniê matki, no i nie ma chemii pomiêdzy w³a¶cicielem a g³ównym sêdzi±! 
11.GUCCY v. Heinrichplatz – oby ostatni raz! 

Bliskie V rezerwowa³bym dla m³odych psów np. YPSILONA czy ew. OMENA. 
Jest jeszcze jeden m³ody pies – kontrowersyjny (zachowanie na wystawach!), bardzo ciekawy syn PAERA Hasenborn – ETOO aus Wattenscheid – jego wysoka pozycja podbudowa³aby warto¶æ ojca.
Grono VA mo¿e byæ oczywi¶cie trochê inne, bo mo¿e niektórzy w³a¶ciciele nie podpisz± zobowi±zania SV. Mo¿e siê jeszcze jaki¶ pies wykruszyæ podczas sezonu. Mo¿e byæ ró¿nie.
Koñcz±c, cieszy³bym siê, gdybym móg³ kibicowaæ w Norymberdze jeszcze wiêkszej liczbie psów i suk z Polski, ni¿ by³o to w roku ubieg³ym.


Marek Czerniakowski
www.ingemar.pl 

Copyright & design by daltonptojekty2002-