WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH 

 

Forum / artyku³y

Regulamin egzaminu IPO - W (wstêpne) 

Egzamin dzieli siê na czê¶ci : A – praca wêchowa 100 punktów
B – pos³uszeñstwo 100 punktów
C – æwiczenia obroñcze 100 punktów
--------------------------------------------------------------------------------
razem : 300 punktów

Postanowienia ogólne :
Regulamin egzaminu wstêpnego do IPO 1 zosta³ opracowany przez Komisjê Psów U¿ytkowych FCI z przeznaczeniem :
1.- jako egzamin uprawniaj±cy do wystawiania w klasie u¿ytkowej na wystawach FCI i uzyskania tytu³u Int. Champ. dla ras „wymagaj±cych egzaminu”
2.- jako warunek dopuszczenia do egzaminu IPO 1.
Regulamin egzaminu wstêpnego IPO - W opracowany zosta³ w jêzyku niemieckim. W razie w±tpliwo¶ci, w szczególno¶ci przy t³umaczeniach na inne jêzyki, tekst niemiecki jest miarodajny.

Je¿eli w regulaminie tym nie zosta³o to wyra¼nie powiedziane inaczej, stosuje siê zasady zawarte w czê¶ci ogólnej obowi±zuj±cych egzaminów miêdzynarodowych IPO 1-3. 

Warunki uczestnictwa :
W dniu egzaminu pies musi mieæ ukoñczone 14 miesiêcy oraz zdany egzamin PT-1. Nie wolno robiæ ¿adnych wyj±tków. Egzamin IPO- W (wstêpny) odpowiada trzem czê¶ciom egzaminacyjnym, tak wiêc jeden sêdzia mo¿e dziennie oceniaæ maksymalnie 10 psów.

Próba zachowania :
Na pocz±tku ka¿dego egzaminu sêdzia musi poddaæ psa próbie zachowania (testowi psychiki) – zgodnie z zasadami w obowi±zuj±cym regulaminie egz. IPO 1-3.

IPO – W czê¶æ A

¦lad w³asny przewodnika o d³ugo¶ci ok. 200 kroków, 1 za³amanie pod k±tem ok. 90 stopni, jeden przedmiot nale¿±cy do przewodnika, bez czasu oczekiwania na start, czas pracy do 10 minut.

podstawa ¶ladu 10 pkt
¶cie¿ka ¶ladu (30 + 30) 60 pkt
za³amanie 10 pkt
przedmiot 20 pkt
--------------------------------------------------
razem : 100 pkt

Zasady ogólne :
Podstawa ¶ladu musi byæ dobrze zaznaczona tabliczk±, któr± wbija siê w ziemiê z lewej strony na granicy pola podstawy.
Przewodnik musi pokazaæ przedmiot sêdziemu, lub osobie nadzoruj±cej uk³adanie ¶ladów przed rozpoczêciem uk³adania. Dozwolone jest stosowanie tylko przedmiotów przesi±kniêtych zapachem przewodnika, bêd±cych w kolorze zbli¿onym do koloru pod³o¿a, maj±cych wymiary : d³ugo¶æ ok. 15 cm, szeroko¶æ ok. 3-5 cm, grubo¶æ ok. 1 cm. Przewodnik (uk³adaj±cy ¶lad) tworzy podstawê ¶ladu stoj±c krótko w jednym miejscu, a nastêpnie idzie normalnym krokiem we wskazanym kierunku. Za³amanie tworzy siê id±c równie¿ normalnym krokiem, przedmiot k³adzie siê na koñcu ¶ladu.
Sêdzia i osoby mu towarzysz±ce nie mog± podczas pracy psa wej¶æ na obszar terenu, na którym ma on pracowaæ.

a) Komendy : jedna - “do szukania” 

b) Wykonanie : Przewodnik przygotowuje swojego psa do tropienia. Pies mo¿e pracowaæ bez linki, lub na lince o d³ugo¶ci 10 m. Linka mo¿e byæ prowadzona na grzbiecie, z boku, lub pomiêdzy przednimi i/lub tylnymi ³apami psa. Linka mo¿e byæ przypiêta bezpo¶rednio do ³añcuszka bez zaci±gania, lub do kó³ka szelek. (Dozwolone s± szelki piersiowe lub Bottgera, bez dodatkowych rzemieni). Po wywo³aniu przewodnik z psem w postawie wyj¶ciowej melduje siê sêdziemu, zg³asza, czy pies zaznacza, czy podejmuje przedmiot. Przed startem, podczas nawêszania i w czasie ca³ej pracy na ¶ladzie nie wolno stosowaæ jakiegokolwiek przymusu. 
Na polecenie sêdziego pies jest doprowadzany wolno i spokojnie do podstawy ¶ladu, aby móg³ nawêszyæ. Powinien on zrobiæ to spokojnie i intensywnie i podj±æ pó¼niej ¶lad, nisko wêsz±c, pod±¿aæ ¶ladem w równym tempie, intensywnie. Przewodnik pod±¿a za swoim psem w odleg³o¶ci 10 m na koñcu linki. Gdy pies pracuje bez linki odstêp 10 m musi byæ utrzymany. Linka mo¿e zwisaæ, gdy przewodnik trzyma j± w rêku. Za³amanie pies musi wypracowaæ pewnie. Gdy pies znajdzie przedmiot, musi bez pomocy przekonywuj±co zaznaczyæ go lub podj±æ. Podnosz±c go mo¿e staæ, siedzieæ lub przynie¶æ go do przewodnika. B³êdem jest pój¶cie dalej z przedmiotem i po³o¿enie siê. Wskazaæ przedmiot mo¿e pies le¿±c, siedz±c, lub stoj±c. Je¿eli pies zaznaczy³ przedmiot lub go podj±³, przewodnik k³adzie linkê na ziemi i udaje siê do psa. Przewodnik podnosz±c przedmiot pokazuje, ¿e pies go znalaz³.

c) Ocena : Tempo szukania nie jest kryterium oceny o ile pies wêszy intensywnie, w sposób wyrównany i przekonywuj±cy, demonstruj±c w³a¶ciwe zachowanie na ¶ladzie. Sprawdzenie przez psa, co jest obok ¶ladu bez jego opuszczenia równie¿ nie jest b³êdem. B³êdami obni¿aj±cymi stosownie ocenê s± :
markowanie szukania, praca górnym wiatrem, wypró¿nianie siê, kr±¿enie na za³amaniach, sta³e zachêcanie psa, oddzia³ywanie link± lub s³ownie na psa na ¶ladzie lub przy przedmiocie, b³êdne zachowanie przy przedmiocie – niezgodne ze zg³oszonym i dozwolonym. Je¿eli przewodnik oddali siê od linii ¶ladu o odleg³o¶æ wiêksz± jak d³ugo¶æ linki (niezale¿nie od kierunku), praca zostaje przerwana. Je¿eli pies oddala siê od ¶ladu i jest przez przewodnika wstrzymywany, sêdzia daje przewodnikowi polecenie by pod±¿a³ za psem. Gdy polecenie to nie zostaje spe³nione, sêdzia przerywa pracê. Je¿eli pies nie ukoñczy tropienia w ci±gu 10 minut od startu, sêdzia równie¿ przerywa pracê. Punkty i oceny uzyskane do przerwania pracy (wy³amania) pozostaj± jako ocena koñcowa.

Ocena pracy na prostych dokonywana jest poprzez danie oceny i odpowiednich dla niej punktów. Je¿eli pies d³ugo mitrê¿y w jednym miejscu, pozostaj±c na nim bez szukania ¶ladu, praca jego mo¿e równie¿ byæ przerwana, pomimo, ¿e jest on jeszcze na ¶cie¿ce ¶ladu.

IPO – W czê¶æ B

æwiczenie 1 : Chodzenie przy nodze na smyczy 20 pkt
æwiczenie 2 : Chodzenie przy nodze bez smyczy 30 pkt
æwiczenie 3 : Warowanie z marszu i zawo³anie “do mnie” 15 pkt
æwiczenie 4 : Aportowanie na p³askim terenie 10 pkt
æwiczenie 5 : Skok przez przeszkodê 10 pkt
æwiczenie 6 : Warowanie przy odwracaniu uwagi 15 pkt
-------------------------------------------------------------------
razem 100 pkt

Zasada ogólna : 
Je¿eli nie zosta³o to wyra¼nie powiedziane, obowi±zuj± ustalenia zawarte w czê¶ci ogólnej obowi±zuj±cych regulaminów IPO 1-3. Do przyjêcia postawy wyj¶ciowej dozwolona jest komenda “do siadania”.

1.Chodzenie przy nodze na smyczy - 20 pkt

a) Komendy : jedna “do marszu przy nodze”

b) Wykonanie : Przewodnik udaje siê z psem na smyczy do sêdziego, przyjmuje postawê wyj¶ciow± i melduje siê. Z postawy wyj¶æ. pies na komendê rusza id±c obok przewodnika po jego lewej stronie, uwa¿nie, chêtnie, tak by jego ³opatka by³a stale na wysoko¶ci kolan przewodnika. Smycz nie mo¿e byæ napiêta. W pierwszej fazie æwiczenia przewodnik z psem obok id± 30 kroków w linii prostej bez zatrzymywania siê. Nastêpnie wykonuj± zwrot w ty³ w marszu i wracaj±c musz± zademonstrowaæ co najmniej po jednym zwrocie w prawo i w lewo. Podczas marszu na pierwszym odcinku oddaje siê dwa strza³y (kaliber 6 mm) w odstêpie 5 sek. z odleg³o¶ci co najmniej 15 kroków od psa. Pies musi wykazaæ siê odporno¶ci± na strza³. Na koniec æwiczenia przewodnik zatrzymuje siê w postawie wyj¶ciowej i odpina smycz.

c) Ocena : Wyprzedzanie przewodnika, odsuwanie siê w bok, zostawanie z ty³u, dodatkowe komendy, pomoc fizyczna, brak koncentracji psa i/lub st³umienie obni¿aj± odpowiednio ocenê.

2.Chodzenie przy nodze bez smyczy - 30 pkt

a) Komendy : jedna “do marszu przy nodze”

b) Wykonanie : Z postawy wyj¶ciowej pies na komendê rusza id±c obok przewodnika po jego lewej stronie uwa¿nie, chêtnie, tak by jego ³opatka by³a stale na wysoko¶ci kolan przewodnika. W pierwszej fazie æwiczenia przewodnik z psem obok id± 30 kroków w linii prostej bez zatrzymywania siê. Nastêpnie robi± zwrot w ty³ w marszu i w drodze powrotnej musz± zademonstrowaæ co najmniej po jednym zwrocie w prawo i w lewo. Na koniec æwiczenia przewodnik zatrzymuje siê w postawie wyj¶ciowej i zapina psa na smycz.

c) Ocena : Wyprzedzanie przewodnika, odsuwanie siê w bok, zostawanie z ty³u, siadanie wolne lub z oci±ganiem, dodatkowe komendy, pomoc fizyczna, brak koncentracji psa i/lub st³umienie psa obni¿aj± odpowiednio ocenê. 

3.Warowanie z marszu z zawo³aniem “do mnie” - 15 pkt

a) Komendy : Po jednej: do “marszu” ,”warowania” ,”przyj¶cia do mnie” i “przyjêcia postawy wyj¶ciowej”

b) Wykonanie : Przewodnik rusza z postawy wyj¶ciowej z psem bez smyczy id±c w linii prostej. Po 10 krokach pies musi na jedn± komendê natychmiast zawarowaæ, a przewodnik oddala siê bez zatrzymania i ogl±dania. Po przej¶ciu ok. 20 kroków przewodnik zatrzymuje siê i obraca do swojego spokojnie le¿±cego psa. Na polecenie sêdziego daje komendê do przyj¶cia “do mnie”, która mo¿e byæ po³±czona z imieniem psa. Pies musi przybiec chêtnie, szybko, w linii prostej i usi±¶æ prosto przed przewodnikiem. Na komendê musi znale¼æ siê w postawie wyj¶ciowej z ³opatk± na wysoko¶ci kolan przewodnika. Pies zostaje zapiêty na smycz. 

c) Ocena : Obni¿aj± j± b³êdy w wykonaniu, wolne po³o¿enie siê, niespokojne le¿enie ,wolne podbiegniêcie, postawa przewodnika w rozkroku, b³êdy przy siadzie przed przew. i przy przyjmowaniu postawy wyj¶ciowej. Je¿eli pies po komendzie “waruj” usi±dzie, lub bêdzie sta³ odejmuje siê 7 punktów.

4.Aportowanie - 10 pkt

a) Komendy : po jednej do: ”przyniesienia”, ”oddania”, ”przyj¶cia do nogi”

b) Wykonanie : W postawie wyj¶ciowej przewodnik odpina smycz. Nastêpnie rzuca nale¿±cy do niego przedmiot na odleg³o¶æ ok. 5 kroków. Komendê do przyniesienia wolno mu daæ dopiero, gdy przedmiot znieruchomieje na ziemi. Pies siedz±cy spokojnie bez smyczy przy przewodniku musi na komendê pobiec szybko i bezpo¶rednio do przedmiotu, natychmiast go podnie¶æ i przynie¶æ go przewodnikowi szybko, najkrótsz± drog±, usi±¶æ przed nim i spokojnie trzymaæ przedmiot w pysku dopóki przewodnik nie odbierze go po komendzie wydawanej z ok. 3 sekundow± zw³ok±. Po nastêpnej komendzie pies musi siê znale¼æ w postawie wyj¶ciowej siadaj±c szybko z ³opatk± na wysoko¶ci kolan przewodnika po jego lewej stronie. Przewodnikowi nie wolno w czasie ca³ego æwiczenia opu¶ciæ miejsca, w którym sta³. Na zakoñczenie pies jest zapinany na smycz.

c) Ocena : Obni¿aj± j± b³êdy w postawie wyj¶ciowej, wolny bieg po przedmiot, b³êdy przy podejmowaniu, wolny powrót, upuszczenie, zabawa przedmiotem lub gryzienie go, postawa przewodnika w rozkroku, b³êdy przy siadaniu przed przew. i doj¶ciu do nogi. Szczególnie obni¿a j± pomoc przewodnik (bez zmiany jego miejsca stania). Je¿eli za¶ przewodnik opu¶ci miejsce, w którym sta³, æwiczenie ocenia siê jako niedostateczne. Je¿eli pies nie przyniesie przedmiotu ocen± jest 0 punktów.

5.Skok przez p³otek ( 80 cm ) - 10 pkt

a) Komendy : po jednej do “przeskoku”, ”przyj¶cia do mnie”, ”skoku powrotnego”, ”przyj¶cia do nogi”

b) Wykonanie : Przewodnik przyjmuje postawê wyj¶ciow± co najmniej 5 kroków przed p³otkiem i odpina psa ze smyczy. Pies siedzi spokojnie obok przewodnika i na komendê skacze przez p³otek, a na nastêpne komendy do przyj¶cia do mnie i do skoku powrotnego przeskakuje p³otek powtórnie i siada blisko i prosto przed przewodnikiem. Na nastêpn± komendê musi szybko znale¼æ siê u lewego boku przewodnika


siadaj±c z ³opatk± na wysoko¶ci jego kolan. W czasie ca³ego æwiczenia przewodnikowi nie wolno opu¶ciæ miejsca, w którym sta³. Na koniec æwiczenia pies jest zapinany na smycz.

c) Ocena : B³êdami s± : wadliwa postawa wyj¶ciowa, skok z oci±ganiem, b³êdy w siadzie przed przewodnikiem i przy nodze, a szczególnie pomoc przewodnika (bez opuszczenia miejsca stania). Mu¶niêcie przeszkody powoduje odjêcie ka¿dorazowo do 1 pkt, a oparcie siê na przeszkodzie powoduje odjêcie ka¿dorazowo do 2 pkt. Je¿eli za¶ przewodnik zmieni miejsce stania przed koñcem æwiczenia, ocena za nie jest niedostateczna. 

6. Warowanie przy odwracaniu uwagi - 15 pkt

a) Komendy : po jednej “do warowania” i “siadania”

b) Wykonanie : Na pocz±tku æwiczenia w czê¶ci B wykonywanej przez innego psa, przewodnik udaje siê ze swoim psem do wskazanego przez sêdziego miejsca, przyjmuje postawê wyj¶ciow± i odpina smycz. Nastêpnie daje komendê do warowania i odchodzi bez ogl±dania siê na odleg³o¶æ co najmniej 20 kroków w obrêbie terenu egzaminu, nie zostawiaj±c przy psie smyczy, ani jakiegokolwiek innego przedmiotu i staje spokojnie ty³em do psa w jego polu widzenia. Pies musi spokojnie le¿eæ do czasu, a¿ drugi pies nie nie wykona æwiczeñ 1-3 i niedozwolony jest jakikolwiek wp³yw przewodnika na jego zachowanie. Na polecenie sêdziego przewodnik wraca do swojego psa i staje z jego prawej strony. Na nastêpne polecenie sêdziego pies dostaje komendê “siad” i powinien wykonaæ j± szybko i dok³adnie. Po czym pies jest zapinany na smycz.

c) Ocena : B³êdami s± : niespokojne zachowanie przewodnika, ukrywana pomoc, niespokojne le¿enie psa, zbyt wczesne podniesienie siê do pozycji siedz±cej lub wstanie przy dochodzeniu przewodnika. Je¿eli pies wstanie lub usi±dzie, lecz nie opu¶ci miejsca, w którym zosta³, przyznaje siê ocenê czê¶ciow±. Je¿eli zostaj±cy pies oddali siê od tego miejsca wiêcej jak 3 metry zanim drugi pies zakoñczy æwiczenie nr 3,otrzymuje za swoje æwiczenie 0 pkt.

IPO W - czê¶æ C

æwiczenie 1 : osaczenie i oszczekanie 15 punktów
æwiczenie 2 : zatrzymanie pozoranta w czasie ucieczki 30 punktów
æwiczenie 3 : atak na przewodnika i psa 50 punktów
æwiczenie 4 : eskortowanie pozoranta do sêdziego 5 punktów
------------------------------------------------------------------------
razem : 100 punktów

Zasada ogólna :
Je¿eli nie jest to wyra¼nie powiedziane inaczej , stosuje siê zasady zawarte w czê¶ci ogólnej obowi±zuj±cego regulaminu IPO 1-3.Nie daje siê oceny TSB.

Komendê “do puszczenia” wolno daæ we wszystkich æwiczeniach obroñczych tylko raz. Zasady oceny puszczania przedstawiaj± siê nastêpuj±co :

obni¿enie oceny pkt
puszczanie z oci±ganiem 0,5 – 3,0
puszczenie szybkie po pierwszej dodatk. komendzie 3,0
pierwsza dodatk. komenda, puszczenie z oci±ganiem 3,5 – 6,0
puszczenie szybkie po drugiej dodatk. komendzie 6,0
druga dodatk. komenda puszczenie z oci±ganiem 6,5 – 9,0
pies nie puszcza po drugie dodatkowej komendzie : dyskwalifikacja

1. Osaczenie i oszczekanie : - 15 pkt

a) Komendy : jedna “do rewirowania”

b) Wykonanie : Pozorant znajduje siê w odleg³o¶ci ok. 20 kroków od psa i przewodnika, w kryjówce, tak, ¿e jest dla psa niewidoczny. Na polecenie sêdziego przewodnik odpina smycz i wysy³a psa z komend± do rewirowania w kierunku kryjówki. Mo¿na u¿yæ gestu. Pies musi osaczyæ pozoranta aktywnie i uwa¿nie,
oszczekuj±c go intensywnie i nieprzerwanie. Psu nie wolno wskakiwaæ na pozoranta ani go chwytaæ. Po oszczekiwaniu przez ok. 20 sek., na znak sêdziego, przewodnik podchodzi do psa i chwyta go za obro¿ê.

c) Ocena : Obni¿aj± j± nie nieprzerwane, nie intensywne oszczekiwanie i nie napieraj±ce osaczenie. Przy zaczepianiu pozoranta np uderzaniu, wskakiwaniu, nale¿y odj±æ do 3 pkt, a przy silnym chwyceniu do 12 pkt. Je¿eli pies opu¶ci pozoranta wychodz±c naprzeciw podchodz±cemu przewodnikowi, ocena za to æwiczenie jest niedostateczna. Gdy pies nie zainteresuje siê pozorantem, nastêpuje przerwanie pracy w czê¶ci C.

2. Zatrzymanie pozoranta w czasie ucieczki : - 30 pkt

a) Komendy : jedna “do puszczenia”

b) Wykonanie : Podczas gdy przewodnik trzyma psa za obro¿ê, pozorant wychodzi z kryjówki i rozpoczyna ucieczkê. Na znak sêdziego przewodnik uwalnia psa. Pies musi samodzielnie i skutecznie przerwaæ próbê ucieczki poprzez energiczny i silny chwyt. Mo¿e on chwyciæ pozoranta wy³±cznie za rêkaw. Na znak sêdziego pozorant staje nieruchomo. Gdy tak siê stanie, pies musi natychmiast pu¶ciæ. Przewodnikowi wolno daæ samodzielnie jedn± komendê “do puszczenia” we w³a¶ciwym momencie.

Je¿eli pies nie pu¶ci po pierwszej dozwolonej komendzie, przewodnik otrzymuje polecenia od sêdziego do dania dwóch nastêpnych komend. Je¿eli pies nie pu¶ci po trzeciej komendzie ( jednej dozwolonej i dwóch dodatkowych ) nastêpuje dyskwalifikacja. W czasie puszczania przewodnik musi staæ spokojnie, bez wp³ywania na zachowanie psa. Po puszczeniu pies musi zostaæ przy pozorancie i pilnowaæ go uwa¿nie. Po okresie pilnowania przez ok. 20 sekund, na polecenie sêdziego, przewodnik idzie do psa i chwyta go za obro¿ê.

c) Ocena : Obni¿a j± niew³a¶ciwe wykonanie wa¿nych dla oceny elementów takich jak : Szybkie i energiczne zareagowanie na ucieczkê z dogonieniem i rzeczywistym zapobie¿eniem ucieczce silnym chwytem. Chwyt pe³ny i spokojny a¿ do puszczenia. Uwa¿ne pilnowanie blisko pozoranta. Je¿eli pies nie pobiegnie lub nie zatrzyma ucieczki chwytem na dystansie ok. 20 kroków, nastêpuje przerwanie pracy w czê¶ci C.

3. Atak na przewodnika i psa : - 50 pkt 

a) Komendy : po jednej “do obrony”, ”puszczenia”, ”do nogi”, ”marszu przy nodze”

b) Wykonanie : Pies jest trzymany za obro¿ê, ale nie wolno go pobudzaæ. Na polecenie sêdziego pozorant odchodzi normalnym krokiem od przewodnika z psem. Po zrobieniu ok. 20 kroków odwraca siê i atakuje przewodnika i psa frontalnie wydaj±c przepêdzaj±ce okrzyki i wykonuj±c gro¿±ce ruchy. Przewodnik uwalnia psa z komend± do obrony. Pies musi niezw³ocznie odeprzeæ atak poprzez energiczne i silne chwycenie pozoranta. Wolno mu chwyciæ jedynie rêkaw ochronny. Przewodnikowi nie wolno opu¶ciæ miejsca, w którym sta³. Na znak sêdziego pozorant staje nieruchomo. Po zatrzymaniu siê pozoranta pies musi natychmiast pu¶ciæ. Przewodnik mo¿e samodzielnie daæ we w³a¶ciwym czasie jedn± komendê do puszczenia.

Je¿eli pies nie pu¶ci po pierwszej dozwolonej komendzie, przewodnik dostaje od sêdziego polecenia do dania dwóch dodatkowych komend do puszczenia. Je¿eli pies nie pu¶ci po tych komendach ( jednej dozwolonej i dwóch dodatkowych ) nastêpuje dyskwalifikacja. W czasie dawania komend do puszczania musi przewodnik staæ spokojnie, bez wp³ywania na zachowanie psa. 
Po puszczeniu pies musi zostaæ przy pozorancie i uwa¿nie go pilnowaæ. Na polecenie sêdziego przewodnik udaje siê najkrótsz± drog±,normalnym krokiem do swojego psa i przywo³uje go komend± do postawy wyj¶ciowej. Po czym przewodnik zapina psa na smycz.

c) Ocena : Obni¿a j± niew³a¶ciwe wykonanie wa¿nych dla niej elementów takich jak : Energiczna obrona z silnym chwytem, chwyt pe³ny i spokojny a¿ do puszczenia. Uwa¿ne pilnowanie blisko pozoranta.

Je¿eli pies opu¶ci pozoranta w czasie pilnowania, lub przewodnik da psu komendê, by zosta³ przy pozorancie, æwiczenie oceniane jest jako niedostateczne.

5.Eskortowanie pozoranta do sêdziego - 5 pkt

a) Komendy : jedna “do marszu przy nodze”

b) Wykonanie : Nastêpuje teraz odprowadzenie pozoranta do sêdziego na dystansie ok. 10 kroków. Dozwolona jest jedna komenda do marszu przy nodze. Pies musi i¶æ z prawej strony pozoranta, aby znajdowa³ siê siê miêdzy nim a przewodnikiem. Musi on w czasie konwojowania uwa¿nie obserwowaæ pozoranta. Nie mo¿e jednak na niego napieraæ, wskakiwaæ lub go chwytaæ. Grupa ta zatrzymuje siê przed sêdzi± i zg³asza zakoñczenie æwiczeñ w czê¶ci C.

c) Ocena : Obni¿aj± j± brak uwa¿nego obserwowania pozoranta i niew³a¶ciwy marsz przy nodze, nie na lu¼nej smyczy.

T³umaczenie z jêzyka niemieckiego Janusz Rurarz

Regulamin zatwierdzony przez Zarz±d G³ówny ZKwP w dniu ............ 2006r. 

Zatwierdzono IPV!


...No i sta³o siê! Plenum Zarz±du G³ównego Zwi±zku Kynologicznego w Polsce zatwierdzi³o szkolenie na IPV ale przy tym utrzyma³o obowi±zkowe szkolenie na PT. Skoro wywalczono zwolnienie od obowi±zkowego szkolenia na IPO dla suk to my¶lê, ¿e dobrze siê sta³o,..chocia¿ jest to IPV.
Sam egzamin jest bardzo pro¶ciutki a przygotowanie owczarka do tego¿ egzaminu bêdzie znacznie ³atwiejsze.
Dobrze by³oby gdyby przewodnicz±cy klubo-komisji pomy¶la³ o wprowadzeniu obowi±zkowego szkolenia na IPV dla suk.
Zdany egzamin kwalifikuje suki i psy do hodowli a tak¿e do wystêpowania owczarka w klasie u¿ytkowej i mo¿liwo¶æ uzyskiwania tytu³u Interchampiona.
Teraz nale¿y jeszcze pomy¶leæ o zmianie tych durnych testów psychicznych, wymy¶lonych przez jakiego¶ ma³o kompetentnego sêdziego, nie posiadaj±cego elementarnej wiedzy na temat psychiki owczarka niemieckiego.
W zwi±zku z tym dla wiedzy owczarkarzy zamieszczam regulamin na IPV,na stronie "Jacentusa", przet³umaczony przez Przewodnicz±cegoG³ównej Komisji Szkolenia Psów, Pana Janusza Rurarza.
Oczywi¶cie dok³adnych szczegó³ów nie znam. Mam nadziejê, ¿e który¶ z Panów z Klubo-Komisji dok³adnie wyja¶ni.
A póki co zapraszam kolegów owczarkarzy do zadawania pytañ na forum "Jacentusa" bo to co mo¿na by³o dowiedzieæ siê ju¿ na zebraniu podczas "klubówki", nie by³o nam dane.
Moje pytanie jest natepuj±ce:
Ju¿ wiem ,¿e egzamin IPV kwalifikuje psa i sukê do hodowli,...czy reproduktory w dalszym ci±gu bêdzie obowi±zywa³o IPO?,.a je¶li tak to czy musi zdawaæ egzamin na IPV czy te¿ mo¿e bezpo¶rednio zdawaæ egzamin po/PT, który jest w dalszym ci±gu obowi±zkowy/na IPO z pominiêciem IPV?
My¶lê ,¿e takich i podobnych pytañ bêdzie wiele

Halina Szewczyk

Copyright & design by daltonptojekty2002-