WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH 

 

Forum / artyku³y

POZORANT LICENCJONOWANY

Ostatnio wzros³o zainteresowanie pozorantami licencjonowanymi. Otrzymuje listy e-mailem a tak¿e telefony z zapytaniami:

1.Jak i gdzie odbywa siê szkolenie kandydatów na pozoranta licencjonowanego?
2.Czy jest to szkolenie praktyczne?
3.Czy takie szkolenie koñczy siê egzaminem?
4.Kto wydaje taki certyfikat?
5.Czy otrzymane uprawnienia pozwalaj± na pozorowanie legalne na zawodach?
6.Ile kosztuje taki kurs?
i inne podobne pytania dotycz±ce tego tematu.

Dziwi mnie fakt,¿e z tymi pytaniami chêtni zwracaj± siê do mnie a nie do poszczególnego oddzia³u Zwi±zku Kynologicznego. Jednak jeden z moich rozmówców powiedzia³, ¿e pyta³ o to zagadnienie w swoim oddziale i nikt nie potrafi³ daæ mu rzetelnej odpowiedzi. Rozmówca wówczas zapyta³ mnie, co w takiej sytuacji ma zrobiæ i do kogo siê udaæ w tej sprawie. Ja odpowiem tak jak pozwala mi na to moja wiedza.

Jest to zagadnienie bardzo z³o¿one a to dlatego, ¿e Zwi±zek Kynologiczny nie prowadzi jako takich kursów dla kandydatów na pozorantów licencjonowanych ale od czasu do czasu odbywaj± siê w poszczególnych oddzia³ach tzw. seminaria 2-3 dniowe. Zapraszani s± wybitni pozoranci z poza granic naszego kraju. Na tych seminariach prowadzone s± szkolenia teoretyczno-praktyczne dla pozorantów i kandydatów na pozorantów w zakresie æwiczeñ dla psów obronnych ale bardziej s± one dla tych uczestników którzy ju¿ maj± jakie¶ pojêcie o pozorowaniu. Dla chêtnych, którzy po raz pierwszy siê z czym¶ takim zetknêli mo¿e to byæ ma³o zrozumia³e a i od samego patrzenia przez dwa czy trzy dni niewiele mo¿na siê nauczyæ. Có¿ wiêc pozostaje takiemu chêtnemu kandydatowi? W dobrej sytuacji mog± byæ Ci chêtni kandydaci gdy w jego macierzystym oddziale odbywaj± siê kursy na IPO. Taki kurs jest prowadzony przez instruktora a æwiczenia obronne prowadzone s± przez pozoranta licencjonowanego a wiêc chêtny kandydat ma szanse asystowaæ pozorantowi i pod jego kierunkiem stawiaæ pierwsze kroki. Gorzej jest gdy dany oddzia³ nie prowadzi ¿adnych kursów na IPO /np. Oddzia³ £ód¼ nie prowadzi kursów od 1995r/ wtedy problem jest bardziej trudny. Kandydatowi nie pozostaje nic innego jak udaæ siê do prywatnej szko³y i tam próbowaæ. Dla tych chêtnych, którzy s± tym tematem zainteresowani radzê by sprawdzali czy pozorant w danej prywatnej szkole posiada licencje /pozorant licencjonowany po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego otrzymuje odpowiedni dokument/ wydany przez G³ówn± Komisjê Szkolenia Psów przy Zarz±dzie G³ównym Zwi±zku Kynologicznego w Polsce.
Kandydat na pozoranta licencjonowanego powinien przej¶æ co najmniej dwuletni kurs praktyczny w pracy z psami a je¶li ma mo¿liwo¶ci i chêci to braæ udzia³ w organizowanych seminariach. Mile by³oby widziane uczestnictwo kandydata na egzaminach w IPO czy te¿ testach psychicznych organizowanych przez poszczególne oddzia³y Zwi±zku Kynologicznego dla psów obronnych ró¿nych ras. Nie mo¿na te¿ zapominaæ, ¿e kandydat na pozoranta licencjonowanego powinien byæ zdrowy, bardzo sprawny fizycznie, posiadaæ wiedzê teoretyczn± /psychika psów, genetyka, historia Zwi±zku Kynologicznego, znajomo¶æ przepisów, regulaminów IPO-1,2,3/ oraz praktyczn±. Kandydat na pozoranta licencjonowanego po zdaniu egzaminu mo¿e pozorowaæ oficjalnie na zawodach lokalnych
lub testach, dopiero gdy uzyskaniu wy¿szego stopnia pozoranta licencjonowanego mo¿e pozorowaæ na zawodach wy¿szej rangi np. Mistrzostwa Polski w IPO lub zawody pucharowe w IPO. 
Nie potrafiê jednak odpowiedzieæ na pytanie ile kosztuje nauka kandydata w prywatnych szko³ach. 
Na zakoñczenie chcia³abym zwróciæ uwagê, ¿e G³ówna Komisja Szkolenia Psów bardzo zaniedba³a szkolenie nie tylko kandydatów na pozorantów ale tak¿e brak jest kursów dla chêtnych na tzw.treserów, instruktorów szkolenia psów - ubolewam nad tym faktem.
Jako wieloletniemu cz³onkowi Zwi±zku Kynologicznego a tak¿e pozorantowi licencjonowanemu nie pozostaje mi nic innego jak ¿yczyæ wszystkim chêtnym wytrwa³o¶ci i powodzenia. 

Halina Szewczyk 
£od¼

Ps. Sk³adam podziêkowanie Halinie Szewczyk za napisanie powy¿szego artyku³u który my¶lê ¿e nam wszystkim bardzo przybli¿y³ poruszony temat. Dziêkujê Halinko!

Jacek

 

Copyright & design by daltonptojekty2002-